Gitara akustyczna Ibanez AW 1050 RLG

VN:F [1.9.14_1148]
Brzmienie
Jakość wykonania
Wygląd
Komfort grania
Cena do jakości
Rating: 7.0/10 (6 votes cast)

Pierwsze egzemplarze z tej serii (Artwood) pojawiły się w 1998 roku. Omawiany model jest najlepszym, jeśli chodzi o gitary akustyczne, jej przedstawicielem. W gitarze zastosowano kilka innowacji. Mówię tu o nietypowym ożebrowaniu, zwanym HVB (High Vibration Bracing) oraz specjalnym, rzadko do tej pory spotykanym, sposobie połączenia szyjki z korpusem. A teraz przejdźmy do sedna.

Obrazek

BUDOWA

Korpus:

Gitara posiada korpus typu dreadnought. Front wykonano z litego cedru kanadyjskiego, zaś boki i tył z mahoniu. Wokół płyty wierzchniej rozciąga się ozdobne ożyłkowanie. Wewnątrz pudła nie ma wklejki. Widać za to wypalony na podłużnej belce napis: Ibanez Artwood Crafted in Korea, a także numer seryjny danego egzemplarza. Poniżej otworu rezonansowego zamontowana jest przezroczysta płytka, pełniąca rolę ochronną. Od tej strony mamy również dostęp do pręta regulacyjnego. A teraz wymiary: długość – 20″, szerokość – 15 ¾”, głębokość – 4 ¾”

Gryf:

Jak na instrument tej klasy przystało, gryf został wykonany wręcz pedantycznie. Na palisandrowej podstrunicy, na prograch: 3, 5, 7, 9, 12, 15, 17, 19 umieszczono mieniące się różnymi odcieniami markery. Ponadto próg 12 zaznaczono za pomocą łuku takich kropek. Stopkę gryfu oraz boczne części podstrunicy wykończono klonem. Gitara ma idealnie nabite progi – na żadnym z nich nie ma mowy o jakimś brzęczeniu.

Główka:

Klasyczna, bez nadmiernej finezji, jeśli chodzi o jej kształt. Uwagę zwracają jednak elementy jej wykończenia. W jej centrum umieszczono ozdobne inicjały serii Artwood, zaś na samej górze logo firmy. Obydwa elementy wykonano z tego samo co ożyłkowanie materiału. Jeśli chodzi o maszynki strojnikowe, to zastosowano zamknięte klucze z perłowymi motylkami. Chyba oczywiste jest, że nie można im nic zarzucić, jeśli chodzi o ich pracę.

Mostek:

Mostek, a dokładniej podstawek, wykonano, podobnie jak podstrunnicę, z palisandru. Wklejono w niego plastikowy strunnik oraz kołki zaciskowe do mocowania strun. Nie obyło się oczywiście bez elementów upiększających. Po oby stronach podstawka umieszczono wzorki, w kształcie przekręconej w prawo litery V. Jasne chyba jest, że zrobiono je z tego samego materiału, co ożyłkowanie.

BRZMIENIE

Dzięki nowoczesnej budowie, precyzyjnemu wykończeniu, a także bardzo dobrym strynom (Elixir) gitara brzmi wspaniale. Dźwięk jest wyraźny, basy silne, nie “dudnią”. Dźwięki strun wiolinowych są jasne, wybijające. Zresztą w tym wypadku już sama nazwa firmy świadczy o jakości dźwięku.

PODSUMOWANIE

Z całą pewnością Ibanez AW 1050 RLG to jedna z najlepszych gitar akustycznych w swoim przedziale cenowym. Precyzja połączona z elementami innowacji sprawiła, że jest to instrument dla profesjonalnych muzyków. Na dodadtkowy plus zaliczyć należy, wliczone już w cenę gitary, dodatki: solidnie i bardzo estetycznie wykonany futerał, zapasowy strunnik i kołki do mocowania strun oraz instrukcję (szkoda, że nie w języku polskim). Dla przeciętnego zjadacza chleba jego cena okaże się pewnie zbyt wysoka. Za tę cenę można bowiem kupić naprawdę dobrą gitarę elektryczną (choćby PRS’a czy Fendera). Mimo to uważam, że warto się nią zainteresować.

Autor: Darks (http://guitarnet.pl)

Ibanez AW 1050 RLG, 7.0 out of 10 based on 6 ratings
No votes yet.
Please wait...

Zapisz się do newslettera

* indicates required Email * Imię Nazwisko
Ibanez AW 1050 RLG
Miniaturka gitary, wzmacniacza gitarowego lub efektu to obrazek PNG z przezroczystym tłem, maksymalne rozmiary 150px x 70px
Skopiuj kod BBcode i wklej do stopki forum:
Skopiuj kod HTML i wklej na stronę:

Jaka jest Twoja opinia o Ibanez AW 1050 RLG?Zapisz się do newslettera

* indicates required Email * Imię Nazwisko