Wzmacniacz Vox AD50VT

VN:F [1.9.14_1148]
Brzmienie
Jakość wykonania
Wygląd
Komfort grania
Cena do jakości
Rating: 8.6/10 (63 votes cast)

Vox to jedna z tych firm, której rekomendować nie trzeba. Znaczenie tej marki w tworzeniu historii muzyki współczesnej wzbudza respekt. Po brzmienie wzmacniaczy Vox sięgało wielu gitarzystów, którzy zasługują na miano „winowajców” rozwoju światowej klasyki pop-rocka: od THE BEATLES i QUEEN, po dzisiejsze gwiazdy, takie jak Lenny Kravitz czy NICKELBACK. Vox, który do tej pory produkował wzmacniacze bardzo ekskluzywne, lecz niekoniecznie przyjazne naszym portfelom, rozbudował swą ofertę. Dla smakoszy nowoczesnego brzmienia firma przygotowała prawdziwy rarytas, do tego w bardzo atrakcyjnych warunkach cenowych. Na bazie doświadczenia firmy Korg, słynącej między innymi ze znakomitych mulfiefektów gitarowych, stworzono nową linię wzmacniaczy serii Vox Valvetronix.

Budowa
Vox AD50VT, który otrzymaliśmy do testów, pierwsze bonusy zdobył u mnie jeszcze zanim go odpaliłem. Duża, niklowana kratownica ochraniająca 12” Voxowski głośnik, w połączeniu z tradycyjnym designem Voxa sprawia, że urządzenie wygląda nowocześnie i elegancko. Wyrazy uznania za pomysł dla stylistów tej angielskiej firmy. Szkoda tylko, że logo to odlew plastikowy, a nie metalowy, jak jest np. w najbardziej kultowym i wszystkim znanym AC30… Cały panel sterowania został umieszczony od góry, czyli w sposób charakterystyczny dla tej marki. Jest to bardzo wygodne i czytelne rozwiązanie, zwłaszcza podczas operowania potencjometrami podczas koncertów na żywo.

Brzmienie
Vox AD50VT ma wbudowany układ modelowania brzmień „Valvetronix”. Tak więc możemy korzystać z 11 modeli najbardziej kultowych brzmień wzmacniaczy. Ich marki nie są wprawdzie nazwane wprost, ale już po pierwszych dźwiękach można zorientować się, o jakie chodzi. Nie zabrakło klarownych brzmień fenderowskich, klasycznych i ciepłych symulacji Voxa AC15 i AC30, Marshalla oraz Mesy i – jak na moje ucho – Soldano. Jak więc widać (a raczej słychać) to zestaw wymarzony dla najbardziej wybrednych muzyków. Na uwagę zasługuje również symulacja wzmacniacza akustycznego… Dla mnie akurat mało przydatna, ale dla muzyków grających lżejsze gatunki muzyki na pewno warta zainteresowania.

Wzmacniacz został również wyposażony w 24-bitowy cyfrowy procesor efektów. 9 rodzajów symulacji kostek i 11 kombinacji między efektami, pozwala na stworzenie brzmienia naprawdę oryginalnego i ciekawego, począwszy od modulacji typu auto wah, chorus, flanger, phaser czy tremolo, poprzez dealeya, z możliwością regulacji tap-tempa i kompresora, a na reverbie, który przy solówkach dodaje potrzebnej przestrzeni, skończywszy. Jakość efektów bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła i myślę, że trudno będzie znaleźć na rynku ofertę mogącą się równać z Valvetronixem pod tym względem.

Górny panel, oprócz opisanych wyżej funkcji, posiada dodatkowe potencjometry gain, volume, high, treble, bass oraz master volume. Gałki wykonane zostały z plastiku w stylistyce vintage, co – w połączeniu z nowoczesnym frontem – daje bardzo ciekawy efekt wizualny. Wejście gitarowe to tradycyjnie jack 1/4”. Takie samo gniazdo przygotowano na foot controller, którego w zestawie niestety nie przewidziano… Na szczęście kompatybilny jest niemalże każdy podwójny nożny sterownik: jednym przyciskiem bowiem przełączamy dwa brzmienia, które są programowalne za pomocą przycisku „write”, drugim natomiast załączamy i bypasujemy efekty. W tylnej części wzmacniacza umieszczono dodatkowy potencjometr volume, który ścisza wydajność głośnika, ale nie powoduje spadku dynamiki podczas grania. Jest to bardzo przydatna funkcja przy domowym ćwiczeniu, gdyż uzyskujemy satysfakcjonujące brzmienie, nie denerwując przy tym ani domowników ani sąsiadów. Oprócz tego istnieje możliwość podłączenia słuchawek.

Niestety, mam jedną złą wiadomość dla osób, które mają miejsce prób daleko od domu i nie posiadają własnego środka transportu. Wzmacniacz waży 20 kg. To dość dużo jak na 50 W combo, ale cóż… Wielu muzyków twierdzi, że dobry wzmacniacz musi ważyć.

Należy też wspomnieć o bardzo czystym, lampowym brzmieniu AD50VT, które wykorzystuje opatentowaną technologię Valve Reactor. Jest ona zamieszczona w każdym tego rodzaju wzmacniaczu Vox. Konstruktorzy, dbając o dobre i ciepłe brzmienie kanałów przesterowanych, umieścili na przedwzmacniaczu lampę 12AX7 i trzeba przyznać, że wyraźnie odczuwa się jej obecność podczas gry.

Podsumowanie
Vox Valvetronix AD50VT to bardzo uniwersalne combo gitarowe. Dzięki symulacjom można w nim ustawić przeróżne brzmienia od bardzo czystych i łagodnych do naprawdę ciężkich przesterów. Dodając jeszcze do tego wszystkiego fakt, iż za wzmacniacz hybrydowy z tak licznymi możliwościami modulowania i syntezy dźwięku płacimy tylko 1429 zł, można śmiało stwierdzić, że AD50VT wyrasta na pewnego „hiciora” w tej klasie wzmacniaczy gitarowych. Vox przygotował w tej serii również comba 15 i 30 W, a dla lubujących się w naprawdę głośnym i mocnym graniu – 100 W.

Zalety:
+ ładnie brzmiące symulacje wzmacniaczy,
+ wygląd,
+ jakość efektów,
+ wytrzymała konstrukcja.

Wady:
– waga.

Dane techniczne:
Typ: tranzystorowo-lampowy z 24 bitowym cyfrowym procesorem efektów,
Moc: 50W RMS @ 8 Ohm,
Głośnik: 1 x 12” Original VOX,
Wejścia: 1 x gitarowe , 1 x Foot Controler,
Wyjścia: liniowe, głośnikowe, słuchawkowe,
Układ modelowania brzmienia,
11 modeli wzmacniaczy,
11 typów efektów,
Programy efektowe: 11 (2 kanały),
Opcja (foot switch VFS2).

Autor: Dariusz Kelsz
Tekst ukazał się w magazynie TopGuitar. Zamów prenumeratę: http://topguitar.pl/zamow-prenumerate/

Vox AD50VT, 8.6 out of 10 based on 63 ratings
Rating: 5.00/5. From 1 vote.
Please wait...

Zapisz się do newslettera

* indicates required Email * Imię Nazwisko
Vox AD50VT
Miniaturka gitary, wzmacniacza gitarowego lub efektu to obrazek PNG z przezroczystym tłem, maksymalne rozmiary 150px x 70px
Skopiuj kod BBcode i wklej do stopki forum:
Skopiuj kod HTML i wklej na stronę:

Wzmacniacz Vox AD50VT opinie

  1. Wzmacniacz niesamowity, duża paleta brzmień, dobra jakość symulacji wzmacniaczy i efektów. Solidny, dobrze wygląda. Czuły na artykulacje. Jedyną wadą jest chyba tylko waga.

    No votes yet.
    Please wait...
    VA:F [1.9.14_1148]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Jaka jest Twoja opinia o Vox AD50VT?Zapisz się do newslettera

* indicates required Email * Imię Nazwisko